23 Haziran 2009 Salı

//ürkek

Ürkeklik neden kuşlarla bağdaştırılmış bir durumdur hiç bir zaman anlamadım. Kendini çok zeki sanan insan oğlu, yaptığı gözlemlerle kuşların ürkek olduğu kanaatine varmış, aman, ne hoş! Sormak istiyorum; kuşların ürkek olduğu gözlemini yapan insanoğlu; yırtıcıları da bu katagoride ele almış mı yoksa, hiç bir biyolojik ya da bilimsel dayanağı olmayan, öyle ki "yampirik" bile olmayan bir sınıflandırmayla kendi içinde yırtıcıları kuşlardan ayırmış mı?

*** Bu bir moladır:
Bu noktada aklıma bir şey geldi; yırtıcıların kuştan sayılmayışının kurtlar vadisinin de meteforlarına konu oluşu ne olacak peki? Daha doğrusu yırtıcıların kuştan sayılmamasından daha öte bir problem var burda; kuşların yırtıcılar gibi adam yerine konulmayışı! E be sevgili insan oğlu, "kuş" familya ise "yırtıcı kuş" sınıftır; siz hangi hadle daha kapsamlı bir kategoriyi daha dar bir kümeye göre ciddiye almıyorsunuz!
En son bir şey daha; beşiktaşın da kullandığı bir slogan var idi; "Kargalar sürüyle; kartallar yalnız uçar!" Burada kargayla, kartalı ayırmalarına değinmek istemiyorum amma ve lakin madem beşiktaş kuş olmak ve uçmak durumunu bu kadar benimsemiş, fenerbahçenin kanaryasıyla da dost olsun; aynı familyadanlar ne de olsa, ikisi de uçuyorlar.***

Gelelim asıl mevzuya; hadi diyelim yırtıcıları vs... hesaplamadılar ve biz de bunu görmezden geldik, kuş dediklerinde sadece serçeyi, güvercini, "kanarya"yı vs. sınırlı hayal gücümüzle aklımıza getirdik. Peki bu durumda bile bu, kuşlara yapılan bir aşağılamaya kalkışma hareketi olmuyor mu? Neymiş efendim kuşlar ürkekmiş! Ürker arkadaşım, ürker! Senin de dibinde birden hacimsel olarak 50 katın bir yaratık bitse; sen de ürkersin ben de ürkerim! Bu kuşa mahsus bir şey mi ki? Misal karıncaların ürkmediğini nerden biliyoruz? Ya da hamam böcekleri fellik fellik bizden kaçarken, saklambaç oynamak için kaçmıyorlar ya, ürktükleri için kaçıyorlar! Hele sineklere ne demeli? Demem o ki, kuşlara ürkek diyen zihniyetin neye dayanarak bunu söyledikleri, neden bunu sadece kuşlara söyledikleri, ve neden kuşların da sadece bir kısmına söylediklerini anlayamıyorum, dahası madem bu kadar özelleştirdin, neden bunu bir familyaya atıfta bulunarak genelleştiriyorsun, bunu da anlamıyorum!

Üstelik güvercinleri bir üst paragrafta saymış olmama rağmen belirtmeliyim ki; hiç de ürkek felan değiller. Değiller efendim! Sakarya meydanında bildiğin, üstüne üstüne geliyorlar adamın, ben ürküyorum! Ağaçların, direklerin altından geçerken kafama sıçmalarından ürkmem de cabası. Hele hele balkonumu kerhaneye çevirdiklerinde kışkışlamalarıma kafa tutmaları yok mu; işin içinde mafya olduğunu ve bir gün uykumdayken beni gagalayarak öldüreceklerini bile düşündüm, ürktüm!

Sözün özü; bu anlarda da ürktüğüm bir kaç şey var, mesela planlarımın yan yatmasından, mesela bir daha yüzünü dahi görmek istemediğim bir hocanın dersinden, bütün dönem çalışmış olmama rağmen ortalamayla kalmaktan ürkmem... Ama vakur bir gururla söylüyorum ki, ürkekliğimin kuşlarla hiç bir bağlantısı yoktur!

1 yorum: